Česky Polski Slovensky

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Články > Montáž střešních oken: Dovolte světlu prozářit vaše podkroví.

Montáž střešních oken: Dovolte světlu prozářit vaše podkroví.



Stavíte-li nový dům nebo se chystáte rekonstruovat starý, pravděpodobně vás nemine montáž střešních oken, které dodávají vašem podkroví dostatek světla a vzduchu. Dnes se na trhu objevuje skutečně pestrý výběr střešních oken. Ty nejlepší ze všech si můžete prohlédnout v naší nabídce střešních oken. Aby byla střešní okna plně funkční a dlouhodobě spolehlivá, je zapotřebí provést jejich montáž zcela správně. Co s sebou montáž střešních oken přináší a na co dát během montáže pozor, se dozvíte v následujícím článku.

Montáž střešních oken: Dovolte světlu prozářit vaše podkroví.

Jak vybrat vhodné střešní okno?

Výběr vhodného střešního okna právě pro vaši střechu je naprostým základem každé montáže. Bez správně zvoleného typu, velikosti, materiálu a dalších kritérií nemůže proběhnout montáž střešních oken bez problémů.

  1. Vhodná velikost a typ

    Pečlivě zvažte, jak velká střešní okna jsou vhodné pro vaše podkroví, aby ho dostatečně prosvětlila. Důležité je také zvolit typ střešního okna. Vybírat můžete z otočných, vyklápěcích či posuvných. Záleží na prostorových možnostech vašeho podkroví.

  2. Kvalitní materiál

    Při výběru zvažte životnost, odolnost a izolační vlastnosti jednotlivých materiálů, které se pro výrobu střešních oken vyrábějí. V nabídce naleznete plastová, hliníková nebo dřevěná okna.

  3. Typ skel

    Správně zvolená skla ovlivňují tepelnou a zvukovou izolaci. Zvažte tyto skutečnosti při výběru skel pro vaše střešní okno. Na trhu se nejčastěji setkáte s dvojsklem nebo trojsklem.

  4. Možnosti montáže

    Setkáte se také s rozdílnými možnostmi montáže střešních oken, které závisí především na typu střešní krytiny. Zejména se pak jedná o rozdílné montáže lemování.

  5. Ladící design

    I střešní okna jsou důležitým prvkem celkového designu vašeho domu. Proto volte vždy taková střešní okna, která budou celkově esteticky ladit se zbytkem prostoru.

  6. Cenové možnosti

    V neposlední řadě při výběru střešních oken zvažte i své cenové možnosti. Zvažte, které z nabízených střešních oken je pro vás z dlouhodobého hlediska tou nejlepší investicí.

Zásady správné montáže střešního okna

Pokud jste již vybrali nejvhodnější střešní okna právě pro vaši stavbu, pak je zapotřebí se v první řadě seznámit s pokyny výrobce a během montáže je dodržovat. Na paměti také mějte to, že montáž střešních oken vyžaduje precizní práci a zkušenosti. Proto tuto práci svěřte raději odborníkům. Jedině tak budete mít naprostou jistotu optimální funkčnosti a dlouhodobé spolehlivosti střešního okna.

Jak probíhá montáž střešního okna?

Měření a plánování: Než se začne se samotnou montáží střešních oken je zapotřebí přesně změřit a určit rozmístění střešních oken, s čímž vám profesionálové díky svým zkušenostem poradí.

Příprava prostoru pro střešní okno: Nejprve je nutné odstranit v místě budoucího okna krytinu o velikosti vámi vybraného střešního okna. V případě tašek je nutné odstranit ještě jednu řadu krytiny navíc. Pokud je střešní okno montováno do plechové střešní krytiny, doporučuje se plánovat rozmístění střešních oken již při plánování střešní krytiny, aby byly následné řezy co nejmenší.

Usazení oken: Samotná střešní okna se pak montují na latě či krokve. Doporučuje se usadit střešní okna maximálně do 2,2 m od horního okraje okna k podlaze a zároveň přibližně 90 cm spodní hrany okna od podlahy. Dodržením těchto parametrů se dosáhne snadného ovládání střešního okna a dobrého výhledu.

Izolace střešního okna: Aby bylo dosaženo dokonalé izolace je nutné použít tepelně izolační rám. V EVROmatu doporučujeme Lemování Thermo a zateplovací sadu XDP Thermo, které díky své dokonalé přilnavosti zajišťuje dokonalý systém zateplení střešních oken.

Izolace střešního okna Izolace střešního okna Izolace střešního okna

Montáž okenního rámu: Okenní rám bez okenního křídla se montuje na pomocné střešní latě. Tento krok se může u každého druhu oken lišit. Odvíjí se tedy vždy od pokynů výrobce. Po usazení okenního rámu se zapotřebí vrátit do něj okenní křídlo a zkontrolovat jeho stabilitu a funkčnost.

Připojení střešního okna ke krytině: Usazené střešní okno je nutné připojit na veškeré vrstvy střešní krytiny, včetně hydroizolační případně parotěsné fólie. Následně se k izolaci střešního okna použije speciální izolační límec, který je umístěn na izolační rám. Pro ještě lepší utěsnění a přilnutí ke střešní krytině se využívají tzv. rohové klapky.

Finální úpravy namontovaného střešního okna: Nyní jsou na řadě finální úpravy, jako jsou oplechování a opláštění. Oplechování plní funkci posílení spoje se střešní krytinou, ochranu střešního okna před nepříznivými vlivy počasí a v neposlední řadě plní i funkci estetickou. Opláštění střešního okna se provádí pomocí sádrokartonového ostění a představuje finální úpravu okolí střešního okna z vnitřní strany (tedy z podkroví). Sádrokarton se upevňuje na ocelové rámy, které jsou často vyplňovány ještě další vrstvou tepelné izolace.

Jaká jsou úskalí montáže střešních oken?

Během montáže střešních oken se mohou vyskytnout i různé montážní vady, jejichž včasné odhalení vám do budoucna ušetří nejen čas ale také finance, které byste jinak museli vynaložit na jejich odstranění.

  1. Nedokonalé upevnění okenního rámu: Střešní latě, co kterých se okenní rám připevňuje, nemusí představovat dokonalé místo pro upevnění okenního rámu. Proto je někdy zapotřebí provést úpravy krovu a použít dlouhé vrty.
  2. Chybné nebo zcela chybějící napojení na izolačních fólií k rámu okna: Izolační fólie plní spolu s odvodňovacími žlábky funkci odtoku srážkové vody, a tím udržuje izolaci střešního okna v suchu. Nedokonalé nebo chybějící napojení na izolační vrstvy má za následek ztrátu tepelné a zvukové izolace a průnik vlhkosti do konstrukce.
  3. Nedostatečné zateplení střešního okna a chybějící parotěsná zábrana na rámu okna: Tato nedokonalost může vést k úniku tepla a zvýšené kondenzaci uvnitř konstrukce, což se může projevit tvorbou plísní a hniloby. Proto je důležité nezapomenout během montáže střešních oken na izolační rám.

Správně provedená montáž střešního okna je zárukou dlouhé životnosti střešního okna, jeho správného fungování a v neposlední řadě také ochrany podkroví i zbytku domu před vnějšími vlivy počasí. Proto je důležité, aby byla provedena s maximální pečlivostí. Svěřte tedy montáž střešního okna odborníkům s dlouholetými zkušenostmi.

Potřebujete se ohledně výběru střešních oken, jejich montáže příp. montáže dalších prvků na cokoli zeptat? Kontakujte nás. V EVROmatu jsme připraveni vám kdykoli poradit.